Drzewo na dachu zielonym - jak sadzić?

2019-01-10

To, czy chcesz mieć zielony dach i na nim drzewa, musisz uwzględnić już na etapie projektowania samego budynku. Projektując, architekt musi wziąć pod uwagę obciążenia w miejscach, gdzie odbędą się nasadzenia drzew. Warto wiedzieć, że właśnie drzewa na dachu będą wymagały najwięcej opieki wśród całej posadzonej roślinności.


Kiedy podchodzisz do nasadzenia drzew http://gcl.com.pl/drzewa-w-miescie-systemy-i-sposoby-nasadzen/ na dachu, musisz pamiętać, że są to początkowo wymagające rośliny. Podstawy, które musisz zapewnić, to woda, powietrze i światło dzienne - postaraj się, by twoje drzewa dostawały ich jak najwięcej. To w swojej pracy musi uwzględnić architekt. Jego praca musi brać pod uwagę ułatwienie dostępu do poboru wody i powietrza dla twoich roślin. Może zrobić to na kilka sposobów, wśród których najpopularniejsze z pewnością są rury drenarskie, które napowietrzają i nawadniają. Zbierają one część wody deszczowej z podłoża dachowego i zasilają nią bryłę korzeniową.


Architekt, który chce prawidłowo uwzględnić miejsca nasadzenia drzew w projekcie konstrukcyjnym budynku, powinien zadbać o odpowiednie podłoże glebowe, które pozwoli na dostarczenie odpowiedniej ilości wody i powietrza w strefę korzeniową. Chodzi o to, by było ono jednocześnie przepuszczające i odpowiednio magazynujące wodę. Zatem koniecznie musi zawierać odpowiednią ilość materii organicznej i mineralnych elementów szkieletowych.


Aby pozwolić roślinom dobrze rosnąć i rozwijać się, projekt nasadzenia drzew musi uwzględniać również nasłonecznienie w danym miejscu. Architekt musi to uwzględnić, by uniknąć sytuacji, w której drzewa znajdą się w zbyt zacienionym miejscu, przez co ich korony będą mocno zdeformowane. Warto pamiętać, że rośliny naturalnie dążą do źródła światła. Drugim ryzykiem, które wynika z nieprawidłowego projektu samego nasadzenia drzew jest kolizja z elementami samego budynku. Profesjonalny architekt, który planuje dach zielony na budynku, nie posadzi go również w miejscach narożnych dachu lub przy nadbudowach konstrukcyjnych, gdyż występująca tam siła ssąca wiatru może wyrwać je z podłoża. To dość częste zjawisko, bo jednak drzewo rosnące na dachu jest znacznie mniej silnie ukorzenione niż to mogące rozwijać się w tradycyjnym ogrodzie.


Podsumowując, architekt musi pamiętać, by nie planować nasadzenia drzew w miejscach, które same w sobie stwarzają ryzyko wyrwania. Co więcej, do wszystkich już wymienionych już parametrów podłoża konieczne jest wzięcie pod uwagę odpowiedniego ciężaru, który wzmocni nasadzenie. Ważne jest także, by już w szkółce, a następnie podczas sadzenia i sezonowej pielęgnacji korona drzewa była przycinana w strukturę ażurową. To najlepsze rozwiązanie dla drzew na dachach zielonych, ponieważ dzięki temu wiatr może możliwie jak najbardziej swobodnie operować wśród całego listowia. Nie można zapomnieć o tym, by mechanicznie ustabilizować sadzone na dachu drzewo.


Stabilizacja drzewa na dachu uzależniona jest od kilku rzeczy. Największy wpływ jednak mają na nią przeszkody, które stoją na drodze systemu korzeniowego, to, ile miejsca ma, by się rozwijać i dążenie do miejsca, w których ma jak najlepsze warunki do rozwoju. Dach zielony nie zastępuje drzewom naturalnego, tradycyjnego ogrodu, więc radzą sobie one w granicach możliwości - budując parasolowy system korzeniowy. Dlatego właśnie wymaga ono dodatkowej, dożywotniej stabilizacji, o której nie możesz zapomnieć.

@ Copyright 2018