Jaki płyn do naczyń wybrać?

2019-05-28

Nawet jeśli zainwestowałeś już w zmywarkę, możesz być pewny, że płyn do naczyń nigdy nie zniknie na zawsze z twojego domu. Zawsze znajdzie się coś, co będziesz chciał szybko podczyścić lub naczynia, których do zmywarki lepiej nie wkładać. Niezależnie od tego, jak często go używasz, warto wybrać taki płyn do naczyń, którego działanie będzie skuteczne. Tylko w ten sposób będziesz cieszył się czystością i higieną w kuchni.


Jaki płyn do mycia naczyń wybrać?

Żyjemy w czasach, kiedy płyn do naczyń występuje w wielu naprawdę zróżnicowanych wariantach. Detergenty poszczególnych producentów różnią się nie tylko pod kątem ceny. Może dobrać je również do swoich preferencji zapachowych, a nawet kolorystycznych. Niemniej znacznie istotniejsze powinny stać się dla ciebie: stężenie i rodzaj substancji czyszczących, rodzaj opakowania, sposób dozowania i bezpieczeństwo.


Warto podkreślić, że płyn do naczyń może służyć nam do wielu innych rzeczy. Nie tylko czyścimy nim sztućce czy talerze, ale także zdarza się nam wykorzystywać płyn do naczyń celem wyczyszczenia zabrudzenia na ubraniu czy chociażby mycia podłóg i okien. Bardzo często płyn do naczyń doskonale sprawdza się w domywaniu mebli ogrodowych, ale także czyszczeniu biżuterii. Są osoby, które płyn do naczyń używają również do prania ręcznego!


Dobry płyn do naczyń, który podoła wszystkim tym zadaniom:

  • ma postać koncentratu, by stężenie substancji aktywnych było znacznie wyższe niż w przypadku zwykłych płynów zagęszczonych. Tego rodzaju płyn do naczyń będzie znacznie wydajniejszy, bo aby usunąć prawdziwy brud, wystarczy zastosować zaledwie parę kropelek. Pamiętaj, że to także dobre rozwiązanie dla środowiska - im dłużej bowiem masz jeden płyn do naczyń, tym mniej pustych opakowań wyrzucasz, a najczęściej przecież są to opakowania plastikowe. Musisz mieć świadomość, że płyn do naczyń zagęszczony ma po prostu środki zagęszczające, które w żaden sposób nie zwiększają jego wydajności czy skuteczności. Nie tylko nie będziesz go mieć dłużej, ale także efekt mycia będzie znacznie słabszy. Tak naprawdę jedyną “wadą”, jaką ma płyn do naczyń w koncentracie, jest jego wyższa cena - chyba jednak jasne jest, skąd się ona wzięła.
  • zawiera w składzie środki powierzchniowo czynne, których zadaniem jest zmniejszenie napięcia powierzchniowego wody, przez co skutecznie rozpływa się na po powierzchni naczyń i w ten sposób skuteczniej wnika w brud, pozostawiając naczynia czyste. Są to m.in. oksyetylenowane alkohole tłuszczowe, których stężenie powinno wynosić 5-15%. 
  • jest bezpieczny dla rąk mimo tego, że zawiera silnie środki chemiczne - nie może bowiem zniszczyć ci podczas mycia rąk i paznokci. Dlatego bardzo ważne jest, byś wybrał płyn do naczyń, który w składzie będzie miał glicerynę lub lanolinę. Mimo wszystko zalecane jest, by myć naczynia w gumowych rękawicach, które zapewniają dodatkową ochronę dla twoich rąk.
  • nie pozostawia zacieków na szklanych naczyniach, dlatego wybieraj płyn do naczyń, który w swoim składzie będzie miał polimery lub krzemiany, fosforany czy cytryniany, które regulują lepkość i zmniejszają twardość wody

@ Copyright 2018